ŁAGODNE ZMIANY SKÓRNE...

ŁAGODNE ZMIANY SKÓRNE...

Włókniaki miękkie to łagodne guzki o charakterze nowotworowym nie zagrażające życiu. Mogą one lokalizować się na całej powierzchni ciała jednak są pewne miejsca, które "włókniaki lubią najbardziej". To szyja, tułów, powieki, pachwiny, u kobiet pod biustem i na dekolcie.
To miękkie, zwisające workowate grudki lub guzki, których średnica najczęściej nie przekracza 2mm, choć zdarzają się i większe do kilku centymetrów. Czasami mogą swoim wyglądem przypominać kaszkę. Zwykle mają zabarwienie skóry lub są nieco ciemniejsze aż do brunatnych. Same w sobie nie są bolesne, lecz pod wpływem drażnienia może się w nich wytworzyć stan zapalny.
Włókniaki znacznie częściej wpływają na psychikę powodując dyskomfort psychiczny szczególnie w sytuacji, gdy pojawiają się w widocznych miejscach. Nie mają tendencji do samoistnego ustępowania, nie ulegają zezłośliwieniu i ze względów medycznych nie muszą być usuwane. Usuwane są ze względów estetycznych metodą elektrokoagulacji.

Innym rodzajem wlókniaków są włókniaki twarde. Mają wygląd pojedynczego guzka, który jest twardy w dotyku. Najczęstszym miejscem ich lokalizacji są kończyny górne i dolne. Częściej występują u mężczyzn. Przybierają kolor od lekko brązowego do brunatnego. Bardzo często powstanie włókniaka twardego jest reakcją organizmu na wcześniejszy uraz czy też na ukąszenie przez owada. Podobnie jak włókniaki miękkie, włókniaki twarde nigdy nie ulegają zezłośliwieniu, czyli nie są niebezpieczne dla zdrowia. Usuwane są z powodów estetycznych.
W przypadku włókniaków twardych wykorzystuje się tradycyne wycięcie chirurgiczne, po uprzednim miejscowym znieczuleniu.