PSYCHODIETETYK CZY DIETETYK? O TO JEST PYTANIE...

PSYCHODIETETYK CZY DIETETYK? O TO JEST PYTANIE...

Przez długie lata uważano, że w profesjonalnym pokonaniu otyłości pomoże dietetyk, który dobiera indywidualne menu i kontroluje proces zmian, jak również zleca badania by ustalić czy zaburzenia wagi nie wynikają z chorób.
Obecnie coraz częściej zalecana jest opieka psychodietetyka, który ma dodatkowo rozpoznać i zmienić złożone procesy emocjonalne i myślowe.

Psychodietetyk ma bezpiecznie przeprowadzić przez walkę z problemami żywieniowymi i zarazem emocjonalnymi, pomóc wygrać ją i dać fundamenty do dalszej samodzielnej kontroli zachowań. Spotkania z psychodietetykiem mają na celu nie tylko ułożenie jadłospisu zapewniającego utratę wagi, ale i pracę nad zachowaniami i emocjami danej osoby. Pokonanie problemów, tych spoza talerza.

Na sposób odżywiania wpływa nie tylko wiedza o jedzeniu, ale też o mechanizmach psychiki. Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z negatywnymi myślami i nawykami, nie uświadamiamy sobie ich siły i potrzeby zmian, na nic się zda najlepsza dieta. To zmarnowany czas i pieniądze.

Klientami psychodietetyka są osoby po wielu nieudanych dietach, mające trudności z zachowaniem znanych im teoretycznie zasad zdrowego żywienia, niekontrolujące się w przypływie emocji, nieszczęśliwe z powodu swojej bezradności. Niektórzy mają skłonność do przejadania się, inni do głodzenia. Doskwiera im dyskomfort fizyczny i psychiczny, wymioty, ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie, konflikty z otoczeniem z powodu złośliwości lub braku zrozumienia.

Gabinet psychodietetyka powinny odwiedzić ludzie z problemami braku akceptacji swojego wyglądu i z negatywną samooceną, chorobami dietozależnymi, anorektycy, bulimiści, osoby kompulsywnie odżywiające się i cierpiący na depresję.
Jest on również wskazany ludziom, którzy mają wagę w normie, ale nie potrafią przejść na zdrowy tryb życia i jedzą byle jak, byle co, w złych porach i ilościach, a więc tym samym narażają się na choroby i otyłość. To nierzadko ludzie młodzi, zapracowani, przytłoczeni nową sytuacją rodzinną czy zawodową.

Terapia psychodietetyczna opiera się na ścisłej współpracy psychologów z dietetykami, doradcami żywieniowymi, fizjoterapeutami i innymi specjalistami zajmującymi się szeroko rozumianym zdrowiem.

Jednak nie każdemu człowiekowi z otyłością potrzebny jest psychodietetyk. W wielu przypadkach wystarczy dietetyk, np. gdy przyczyną przybierania na wadze był brak wiedzy o żywności i jej wpływie na ciało, a do tego zabrakło motywacji do samokontroli i zmian....