O ROZSTĘPACH SŁÓW KILKA...

O ROZSTĘPACH SŁÓW KILKA...

Przez całe życie kobieta otoczona jest przez wielu wrogów swej idealnej urody... Zmarszczki, zbędne kilogramy, cellulit, stany zapalne i wreszcie rozstępy. Pomimo tego, że występują nie tylko u kobiet, płeć piękna ich skutki odczuwa najbardziej dotkliwie. Największym problemem jest to, że przewidzenie ich występowania nie do końca jest możliwe.

Pojawiają się najczęściej na udach, brzuchu, pośladkach, plecach, piersiach i biodrach. Mogą występować w postaci pojedynczych drobnych nitek, jak również całej sieci grubych pasm. Rozstępy nie są szkodliwe dla zdrowia, stanowią problem estetyczny i niestety są trudne do usunięcia, a te większe pozostaną z nami na stałe. Dlatego tak ważne jest zapobieganie...

Pierwszym objawem jaki możemy odczuć podczas powstawania rozstępów to dokuczliwe swędzenie.
Powstają w wyniku mechanicznego uszkodzenia skóry w momencie, kiedy jest ona nadmiernie rozciągnięta. Ciało próbuje "załatać" te uszkodzenia, łącząc tkankę tak jak to jest w przypadku ran. Młodziutką tkankę początkowo przenika siatka drobnych naczynek krwionośnych, dlatego jest intensywnie różowa czy nawet czerwona. Następnie zachodzą zmiany w jej zabarwieniu, pasma robią się niebieskie a później blakną do wyraźnie białego koloru. Nawet jeżeli będziemy się opalać, rozstępy i tak pozostaną jasne. Jest to spowodowane tym, że nowa tkanka nie posiada pigmentu.

Płeć czy wiek nie mają tu żadnego znaczenia. Rozstępy mogą występować zarówno u nastolatków, młodych kobiet i mężczyzn, jak i w dojrzałym wieku. Najczęstsze powody ich występowania to szybkie nabieranie masy ciała. Skóra rozciąga się za bardzo i zbyt szybko, organizm nie nadąża z jej regeneracją.
* Ciąża i okres karmienia piersią.
* Bardzo duża aktywność fizyczna - np. kulturystyka. Hipertrofia mięśniowa - mięśnie zbyt szybko zwiększają swoją objętość, co w efekcie powoduje powstanie rozstępów.
* Wiek dojrzewania - osoby w tym wieku szybko rosną, w ich ciele dokonuje się wiele dynamicznych zmian, w tym również hormonalnych.
* Leki sterydowe czy zaburzenia układu dokrewnego.

W walce z tym nieszkodliwym, ale potężnym wrogiem urody pomaga basen oraz rozsądne i systematyczne ćwiczenia fizyczne. Poddane ćwiczeniom mięśnie zmieniają skórę nadając jej elastyczność, odpowiednią miękkość i jędrność. Zapobiegają one również wahaniom wagi.

Właściwe odżywianie odgrywa dużą rolę. Zatem dieta powinna być bogata w witaminy, białko, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe, cynk, krzem, wiatminę E i C. Należy pamiętać o tym, że wykluczenie mięsa może przynieść wręcz odwrotny skutek. Brak białka w organizmie wstrzymuje produkcję elastyny i kolagenu /białka tkanki łącznej/, bez nich skóra robi się "krucha" i podatna na "rozrywanie".

Picie wody jest najlepszym przyjacielem naszej skóry. Co prawda woda jako taka nie zapobiega rozstępom, ale odpowiednio nawilża skórę i wpływa na jej elastyczność. Musimy zatem pilnować, żeby nasz organizm nie był odwodniony.

Masaż relaksacyjny to najbardziej przyjemny sposób na zapobieganie rozstępom. "Ugniatanie" tkanek i peelingi kawowe z dodatkiem cynamonu i oliwy z oliwek  poprawiają krążenie krwi i złuszczają naskórek. Podczas masażu zaleca się wykorzystywanie odpowiednich kremów przeciw rozstępom. Preparaty wzmacniają, nawilżają i ujędrniają skórę. Tym samym sprzyjają jej nasyceniu skladnikami odżywczymi.
UWAGA!!! Peeling należy wykonać raz w tygodniu, natomiast masaż codziennie... 

Prysznic naprzemienny ciepły i zimny jest bardzo skuteczny. Rozszerza i zwęża naczynia krwionośne, dobrze wpływa na metabolizm i doprowadza do szybkiej regeneracji mięśni i skóry. Początkowo należy oblewać się ciepłą wodą, sukcesywnie zwiększając temperaturę do gorącej. Następnie na około 30 sekund, nagle zmienić wodę na zimną /zaleca się robić to 3 razy/. Prysznic zawsze należy zakończyć zimną wodą, po czym natrzeć ciało ręcznikiem do lekkiego zaczerwienienia skóry.

Bardzo ciepłe kąpiele w wannie z dodatkiem olejków eterycznych poprawiają krążenie krwi, a poza tym nadają skórze jędrność i elastyczność. Zażywamy jej około 15 minut 3 razy wtygodniu.

Mikronakłuwanie - wykorzystuje naturalne procesy odbudowy skóry po celowym, mechanicznym jej uszkodzeniu... Skóra w błyskawicznym tempie zaczyna się regenerować. Super sprawą jest użycie do zabiegu osocza bogatopłytkowego lub fibryn.

RF - zabieg falami radiowymi, króre wygładzają i wzmacniają włókna kolagenowe. Są one nagrzewane do 45 - 60 stopni, co powoduje ich przebudowę - nową sieć włókien podporowych i zwiększa gęstość oraz napięcie skóry.

Zapobieganie rozstępom jest o wiele łatwiejsze niż ich pozbywanie się, dlatego im wcześniej zaczniemy, tym lepszy sukces osiągniemy. 

Na pytanie czy możemy uniknąć tych problemów, odpowiedź jest jedna... oczywiście, że możemy!!!